Drevené dvere môžu byť nielen vkusné, ale aj bezpečné
Bezpečnostné drevené dvere
Bezpečnostné drevené dvere sa na prvý pohľad javia, ako ľahká prekážka pre zlodejov. Ale naozaj len na prvý pohľad. V skutočnosti spĺňajú všetky štandardy, ktoré sa od bezpečnostných dverí vyžadujú.
Samozrejme, že klasické bezpečnostné drvevené dvere vlamača už na prvý pohľad odradia, pretože ich „image“ sám o sebe napovie, že prejsť cez ne bez náležitého kľúča zrejme nebude možné. Drevené bezpečnostné dvere sa javia na prvý pohľad inak. Prírodne, klasicky, bez zabezpečenia. Zdanie však klame.
Všetky poisťovne trvajú na určitom štandarde zámkov a kovania pre vchodové dvere. V prípade, že dôjde k vlámaniu majú možnosť odmietnuť vyplatiť poistnú sumu, ak sú tieto podmienky obídené. Výrobcovia bezpečnostných dverí sa často stretávajú s požiadavkou vyhotovenia vchodových dverí z príjemného materiálu – z dreva.
Človek jednoducho nechce žiť v „trezore“, chce mať svoj príbytok čo najviac priblížený k prírode s maximálnym využitím ekologicky nezávadných materiálov. Drevo tieto požiadavky spĺňa a spojením s bezpečnostnými prvkami novej generácie si drevené bezpečnostné dvere v ničom nezadajú s najmodernejšími systémami takéhoto typu.
Aké bezpečnostné prvky a aké technologické postupy sa pri výrobe bezpečnostných drevených dverí využívajú?
Ak si zoberieme ako model ideálny typ, tak nám vyjde, že kvalitné drevené bezpečnostné dvere by mali byť minimálne 44 mm silné, vyrobené z masívneho dreva (nie duté!) a oceľový panel (výstuž) v ich vnútri by mala mať 14 mm (čo je absolútne minimum, ktoré sa v tomto prípade vyžaduje) a viac. Je to o niečo väčší rozmer, ako pri klasických bezpečnostných dverách, kde je hrúbka platne okolo 1,1 mm. Rám dverí musí byť pevný a bezpečne upevnený každých 600 mm po obvode dverí. Zárubňa dverí by mala byť oceľová a dvere musia v nej visieť minimálne na troch závesoch. Niekedy sa výrobcovia stretávajú s požiadavkou na drevenú zárubňu. Toto sa samozrejme musí riešiť inštaláciou bezpečnostných prvkov priamo v zárubni. Ide napríklad o takzvané „bary“ proti odštiepeniu dreva , čím sa rozumejú kovové pásy, nainštalované pozdĺž strany so závesmi rovnako na strane zámku.
Bodový systém uzatvárania bezpečnostných drevených dverí si vyžaduje dva, tri zámky na strane pántov – rozumej malé kovové tyčky, ktoré po uzamknutí vyčnievajú z dverí na strane závesu. Uzamkýnanie drevených bezpečnostných dverí je samozrejme riešené kvalitným zámkom spĺňajúcim vysoké nároky na „home security“. Retiazka na dvere a „kukátkový“ priezor sú štandardom. Pri inštalovaní prídavného bezpečnostného uzamkýnania sa pri výrobe drevených bezpečnostných dverí využívajú sady lockguard či kicklock. V podstate ide o dve kovové platničky, osadené po obidvoch stranách dverí, ktoré vytvárajú čosi, ako „sendvič“ , v ktorom sa zadlabaný zámok nachádza.
Mezdi firmami registrovanými v katalógu stavebných firiem a spoločností nájdete aj tie, ktoré sa zaoberajú výrobou a montážou drevených dverí. Vyberte si niektorú z vášho okolia a využite systém zasielania stavebných dopytov na vyžiadanie cenovej ponuky.
Čo sa týka masívu, používaného na výrobu drevených bezpečnostných dverí, v zásade neexistujú nejaké extrémne obmedzenia. Najnovšie poznatky, získané o fyzikálnych vlastnostiach dreva však hovoria o skutočnostiach, ktoré by mali výrobcovia dverí brať do úvahy, aj keď niektoré z nich pôsobia priam šokujúco. Strom, z ktorého budú drevené bezpečnostné dvere vyrobené by mal mať podľa výskumov svoj „rodokmeň“. Rozumie sa tým oblasť, kde rástol a aké bolo prostredie tejto lokality. Prečo je tomu tak?
Výskumníci tvrdia, že by sa malo používať hlavne pri vchodových dverách hlavne drevo z našej klimatickej zóny, ináč sa riskuje takzvaná „náladovosť“ dreva, ktoré si musí zvykať na nové klimatické podmienky. To sa najčastejšie prejaví jeho skrútením, vznikom prasklín, deformáciami a podobne. V našich klimatických podmienkach by malo mať v závislosti podľa druhu vlhkosť po vysušení 6 – 9 %, aby mohlo byť použité na výrobu bezpečnostných drevených dverí (napríklad dub 6%, borovica 8,7%). Na druhej strane nejaké exotické drevo z Afriky bude mať aj po vysušení vlhkosť okolo 18%.
Je zrejmé, že s takými dverami po čase nastanú veľké problémy. Preto je naozaj nevyhnutné venovať drevu veľkú pozornosť. Štandardne musí byť napustené látkami, ktoré zabránia jeho deformáciám a obmedzia vplyv poveternostným podmienkam. V dnešnej dobe to však nie je problém. Moridlá, laky či farby na drevo sú zároveň ekologicky nezávadné a neuvoľňujú do ovzdušia nebezpečné látky.
Mnohí ľudia sa mylne domnievajú, že ideálne je vyrobiť bezpečnostné drevené dvere z jedného kusa dreva. Nie je to pravda, pretože čoskoro by vplyvom prevádzkových podmienok došlo k ich deformáciám. Drevené bezpečnostné dvere sa teda vyrábajú (aj napriek tomu, že by sa mohli aj z jedného kusa) pomocou najmodernejších technológií z viacerých lepených kusov dreva jedného druhu. Ich životnosť sa tým mnohonásobne zvýši.
Možno vás zaujme aj článok Zabezpečovanie systémy - ochrana nášho majetku i života
Foto: www.sicherheitsfenster-din.de, promobud.ua
(i.n.)